TÜRKİYE METEOR TAKİP SİSTEMLERİ PROJESİ (2014-2017) (TÜBİTAK-1001)

Proje tam adı:

 

Türkiye Meteor Takip Sistemleri ve Ağı’nın Kurulumu Ulusal Çarpma Kraterleri ve Meteoritleri Veritabanı’nın Oluşturulması (MFAG/113F035)

2014-2017 yılları arasında TÜBİTAK-1001 projesi destekli, 360.000 TL bütçeli bu proje hayata geçirilmiştir. Ege Üniversitesi ile TÜBİTAK tarafından hayata geçirilen proje kapsamında 6 kente kurulan 25 kamera ile üç yılda atmosfere giren 6 bin 502 meteor görüntülendi.

Türkiye‘nin 6 ilinde kurulan kamera sistemleriatmosfere giriş yapan 6 bin 502 meteorun parçalanma anını kayıt altına aldı.

Ege Üniversitesi ve TÜBİTAK tarafından hayata geçirilen “Türkiye Meteor Takip Sistemleri ve Ağı’nın Kurulumu, Ulusal Çarpma Kraterleri ve Meteoritleri Veritabanı’nın Oluşturulması” projesi ile Türkiye, meteorları dünya çapında takip eden ülkeler arasında yerini aldı.

Kameraların kaydettiği görüntülerde, meteorların atmosfere girdikten sonra ışık yayarak parçalanmaları yer alıyor.

Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi ve Proje Yürütücüsü Doç. Dr. Ozan Ünsalan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2014’de TÜBİTAK’ın 1001 projesi kapsamında aldıkları destekle başladıkları proje kapsamında meteorları izlemek üzere Çanakkale, Antalya, Mersin, Eskişehir, Malatya ve Gaziantep’e kamera sistemi yerleştirdiklerini anlattı.

Atmosfere yüksek hızla girmelerinin ardından yüksek sıcaklıklara ulaşan meteorları 25 kamerayla kaydettiklerini ifade eden Ünsalan, kayda alınan meteorların yörüngelerini de belirlediklerini dile getirdi.

Doç. Dr. Ünsalan, şöyle konuştu:

“Türkiye’de belirli bölgelere atmosferden giren meteorların takibini yapıyoruz. Daha sonra bunların yörüngelerini tespit ediyoruz, meteor hangi takım yıldızı civarından ve hangi bölgeden gelip yer çekimine yenik düşerek atmosfere girip yandığını buluyoruz. Bunların tespitini yapmak şu açıdan önemli. Dünyada ve Avrupa’da bu konuda birçok çalışma ve takip sistemleri mevcut. Dolayısıyla bu çalışmalara ve veri tabanlarına önemli bir katkıda bulunuyoruz.”

Halk arasında “yıldız kayması” olarak nitelendirilen ve görenlerin dilekler tuttuğu ışık yansımasının aslında atmosfere giren meteorun parçalanması olduğunu vurgulayan Ünsalan, bunların nereye düştüğünün tespitinin çok zor olduğunu söyledi.

Ünsalan, 2015 yılında Bingöl’ün Sarıçiçek köyüne düşen meteoritleri NASA ile incelediklerini anımsatarak, orada hem kamera kaydı hem de görgü tanıklarının olduğunu ve bu sayede meteroit parçalarının bulunabildiğini ifade etti.

http://aa.com.tr/tr/turkiye/turk-hava-sahasina-giren-6-bin-502-meteor-goruntulendi/837881

TÜRKİYE METEOR TAKİP SİSTEMLERİ İSTASYONLARI

TUG (TÜBİTAK ULUSAL GÖZLEMEVİ)-NÜZHET GÖKDOĞAN İSTASYONU

ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ-OKTAY SİNANOĞLU İSTASYONU

ESKİŞEHİR ANADOLU ÜNİVERSİTESİ-YUNUS EMRE İSTASYONU

GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ-FEZA GÜRSEY GÖZLEM İSTASYONU

İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ GÖZLEMEVİ İSTASYONU

ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ GÖZLEMEVİ İSTASYONU